K čemu jsou hybridní disky, SSHD a SSD cache

 

chcešli vědět víc klikni

 

 

 

A teď něco k dovoleným, co kde nedělat

V Moskvě je přísně zakázáno řídit v okolí Rudého náměstí špinavé auto

V některých švýcarských městech nesmíte splachovat záchod po šesté večer

V Estonsku je zapovězeno hrát při sexu šachy

V Ohiu nesmíte opíjet ryby.

V Baltimoru – není dovoleno brát s sebou do kina lva,

V Utahu zase platí zákaz usnutí v továrně na sýry.

V některých amerických městech je zakázáno tahat o víkendu mrtvého koně po zemi

Naštve i zákaz lovu velryb ve vnitrozemském Utahu

V Hartfordu zakazující přecházet ulici po rukou

 Za hrad postavený z písku hrozí na pláži Eraclea nedaleko Benátek pokuta až 6 tisíc korun

Několik států omezuje koupání kvůli tomu, že ve vodě je možné se utopit, což je chytré a dalo by se to rozšířit třeba na omezení chození kvůli nebezpečí zlomeniny.

V sicilském Palermu se zase mohou ženy opalovat úplně nahé, ale muži ne, z čehož plyne, že radní tam mají zřejmě dobrý vkus

 

Bezkonkurenčně nejdrakoničtější příkaz však mají v Pensylvánii: muž si tam smí koupit alkohol pouze tehdy, má-li k tomu od manželky písemný souhlas.

 

Nejzajímavější piva světa

Nejdražší pivo: Antarctic Nail Ale

      Pokud budete chtít ochutnat nejdražší pivo na světě, přichystejte si přibližně patnáct tisíc korun, a i kdybyste byli milionáři, nečekejte, že jím zásobíte bar na mejdanu. Piva Antartic Nail Ale bylo totiž vyrobeno pouhých třicet lahví, takže jde o skutečnou sběratelskou libůstku. Pivo vařili na Edith Cowan University v australském Perthu z vody, respektive z ledu přivezeného z Antarktidy. Tvrdí, že je to nejčistší pivo na světě. Pivo bylo k mání pouze v aukci v roce 2010, její výtěžek putoval na podporu organizace bojující proti lovu velryb.

Nejulítlejší pivo: The End of History

Když skotský pivovar BrewDog vyrobil pivo s názvem The End of History, ochránci zvířat byli na mrtvici, ale milovníci chmelového moku se mohli zbláznit nadšením. Silné, pětapadesátiprocentní pivo totiž výrobce prodával v lahvích, jejichž "obal" tvořili mrtví hlodavci. Vypadalo to, jako kdyby veverky, lasičky a zajíci byli lahví s pivem vycpaní. Některá zvířata měla na sobě dokonce i oblečky ušité na míru. V limitované edici bylo vyrobeno pouze dvanáct lahví tohoto neuvěřitelného moku, který je silnější než řada kořalek. Všechny se okamžitě prodaly i přesto, že se jejich cena pohybovala mezi 16 200 a 22 700 korunami. Na všechny připomínky ohledně etického aspektu pivního obalu výrobce odpovídal, že šlo o mrtvá zvířata, která se našla u silnice, takže není důvod se pohoršovat.

Nejsilnější pivo: Schorschbock 57

Až se rozhodnete ochutnat nejsilnější pivo na světě, musíte se vypravit do bavorské obce Oberasbach, odkud tento čerstvý rekordman, který byl vyroben v letošním roce, pochází. Za třetinku piva zaplatíte 5 200 korun, ale na druhou stranu máte jistotu, že už těch lahví za večer o moc víc potřebovat nebudete. Schorschbock 57 totiž obsahuje 57,5 procenta alkoholu.

Je tedy silnější než například whisky a pije se nikoli ze sklenic, ale z panáků. Jeho výroba trvala víc než půl roku a i když se víc podobá tvrdému alkoholu, zachovává si typickou pivní chuť chmele a sladu. Jeho výrobce tvrdí, že silnější pivo už není možné bez umělého přidávání cukru nebo alkoholu vyrobit. Pro srovnání, klasické dvanáctistupňové pivo obsahuje přibližně pět procent alkoholu.

Nejvíc hořké pivo: The Hop

Za nejvíc hořké pivo světa se považuje pivo, které vytvořil provozovatel malého anglického rodinného Pitstop pivovaru v roce 2010. Nese název The Hop a honosí se hořkostí 323 mezinárodních jednotek hořkosti IBU. Bylo dokonce zaneseno do Guinnessovy knihy rekordů a jeho tvůrce se chlubí, že The Hop je hořčejší než cokoli jiného na světě. O tom, jak se na maximálně hořké pivo tváří sami konzumenti, však už reklamní materiály nehovoří.

Jedna IBU jednotka je rovna 1 miligramu iso-alfa-hořkých kyselin na jeden litr piva.

Jednotky hořkosti piva

4 – 6

Berliner Weisse (berlínské bílé)

6 – 12

Biere blanche (witbier)

6 – 18

Weissbier

8 – 16

American lager

12 – 24

Trapistická piva

16 – 24

Ležák

16 – 35

Kölsch

18 – 24

Tmavé pivo

20 – 40

Porter

20 – 45

Bock

22 – 32

Březňák (märzen)

24 – 30

Oktoberfestové pivo

24 – 48

Ležák plzeňského stylu

25 – 35

Sklepní pivo (kellerbier)

28 – 45

Alt

30 – 60

Stout

35 – 80

IPA (india pale ale)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden z nejdůležitějších aspektů chuti, dosahuje se ho použitím ušlechtilých chmelů.

Hořkost piva je závislá na obsahu izosloučenin chmele, které zahrnují alfahořké kyseliny. Jejich obsah se může u jednotlivých chmelů výrazně lišit. Například tradiční Žatecký poloraný červeňák má obsah alfahořkých kyselin kolem 3 %, hořké americké chmely mohou mít i nad 15 %. Schopnost chmele udělat pivo hořké klesá s teplotou. Proto hořké chemele používáme na začátku chmelovaru a ty aromatické se přidáme na konci, nebo až po hlavním kvašení při takvzaném chmelení za studena.

Hořkost piva se měří v jednotkách IBU nebo EBU (International/European Bittering Unit). Německé weizeny mají většinou pod 15 IBU. České ležáky mají kolem 30 IBU. Britské bittery kolem 40 jednotek hořkosti. Pořádně chmelené IPA mohou mít hořkost i vysoko nad 100 IBU, bývají to ale speciální kousky.

Ačkoliv podíl alfahořkých kyselin a tedy i jednotky hořkosti se dají změřit objektivně, vnímání hořkosti u piva je subjektivní záležitost. Její působení závisí na stupňovitosti i použitých chmelech. Většinou platí, že čím je pivo silnější, tím méně je hořkost výrazná a pokud je její dosažení žádoucí, musíme použít více hořkých chmelů.

Tento pátek je ve znamení třináctky a zároveň bude měsíc v úplňku, což je hodně vzácné. Příště to bude v roce 2049. Pro miliony lidí je tahle kombinace noční můrou! Co nás čeká?

      Pátek třináctého většina z nás považuje za nešťastný a nebezpečný den. Ze záhadných důvodů dochází k více nehodám, než v jiné dny, a praskají vodovodní trubky. Miliony lidí proto raději zítra zůstanou doma.

      Největší hrůzu z pátku třináctého mají asi Američané, podle statistik jich kolem 20 milionů (!) v tento den neuzavírá důležité obchody, nevyjíždí autem, berou si dovolenou a mnozí pro jistotu nevystrčí celý den nos z domu. Strach z pátku třináctého se dokonce může změnit ve fobii, chorobnou hrůzu z tohoto dne, která se jmenuje paraskavedekatriafobie.

      A řady lidí, kteří se děsí pátku 13. června, teď rozšíří ti, kteří nemají dobrý pocit z úplňku, protože ten rovněž připadá na tento den. Sejde se tedy úplněk s pátkem třináctého. Něco takového se stalo naposledy před čtrnácti lety, 13. října 2000.


Něco z historie

        Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.

        Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená "smrt."

        Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den

V některých zemích, například ve Španělsku a Latinské Americe, je za nešťastný den považováno úterý třináctého.

       Nejčastěji bývají v průběhu roku jeden nebo dva pátky třináctého. V některých letech jsou tři pátky třináctého. V nepřestupných letech, kdy je pátek třináctého v únoru jej následuje pátek třináctého i v březnu. Každý rok se vyskytuje alespoň jeden pátek třináctého.

Rekordy a zajímavosti

Nejtěžší kuřáci jsou Rakušani, kouří 36,3% populace

Nejdelší jazyk  Chanel Tapperová z USA má nejdelší ženský jazyk světa. 29.9.2010 ji byla naměřena délka 9,75 cm od špičky k hornímu rtu.
Z mužů má nejdelší jazyk Stephen Taylor z Velké Británie, jehož jazyk měří 9,8 cm

Nejdelší nos Mehnet Ozyurek z Turecka má podle měření z roku 2010 nos dlouhý od kořene po špičku 8,8 cm

Nejmenší člověk Chandra Bahadur Dangi se stal 25.2.2012 nejmenším člověkem na světě. Pochází z Nepálu a nyní mu je 72 let. Měří neuvěřitelných 54,6

Nejhlubší místo na zemi Nejhlubším místem na světě je Mariánký příkop, přesněji místo zvané Challenger deep. Nachází se v Tichém oceánu, nedaleko Mariánských ostrovů. O zatím posledním a nejpřesnějším měření informovala stanice BBC. Americké Středisko pro pobřežní a námořní kartografii naměřilo hloubku 10 994 m. Vyvrácena tedy byla původní hloubka 10 911 m

Nejvzácnější zvuk Za nejneobvyklejší mluvený zvuk na světě je považováno české Ř, odborně popisované jako kmitavá alveolární frikativa. Zajímavostí rovněž je, že je sice vzácností, ale nevyskytuje se pouze v češtině.

Nejvíce kolíčků pripnutých na obličej Nejvíce kolíčků na prádlo připnutých na obličej je 160. Garry Turner (VB) rekordu dosáhl v Madridu, Španělsko, dne 9. ledna 2009

Nejtěžší kroupy Kroupy, vážící až 1 kg, usmrtily údajně 92 lidí. Tyto kroupy padaly v Bangladéši, 14. dubna 1986.

Nejdražší káva je Kopi Luwak, každý rok se dostane na trh pouze 227 kg kávy a prodává se za 666 dolarů za kilogram. Zajímavý je způsob jejího zpracování. Kávová zrna se vybírají z výkalů sumatránské cibetky (Paradoxurus), která žije na horských hřebenech Irian Jaya v Indonésii. Cibetka šplhá na kávovníky a vybírá ty nejzralejší kávové boby. Ty nakonec projdou jejím trávicím traktem a dostanou se ven ve výkalech, odtud je potom vybírají místní a prodávají je jako kávu.

Nejnebezpečnější jezero, které způsobuje nejvíce úmrtí jinak než utopením, je Myos v Kamerunu v Africe. Jedovaté plyny si zde vyžádaly v posledních desetiletích téměř 2 000 životů. Jednoho večera v srpnu 1986 usmrtil rozsáhlý přírodní únik kysličníku uhličitého asi 1 800 lidí a mnoho zvířat. Vědci se nemohou shodnout na zdroji plynu v jezeře. Jezero leží v kráteru staré sopky, což by nasvědčovalo tomu, že plyn je sopečného původu. Zdrojem může být ale i rozklad organické hmoty

Nejužší pas Nejmenší pas patří Cathie Jungové z USA narozené v roce 1937, Cathie měří 1,72 m a její pas má obvod, při použití korzetu, 38,1 cm. Bez korzetu má její pas obvod 53,34 cm.

Největší láhev vína na světě je vysoká 2,4 metrů a obsahuje 480 litrů vína. Výrobu lahve zorganizovali Emil Eberle (Švýcarsko) a Weinlaubenhof Kracher (Rakousko). Lahev, která byla 9. října 2007 v Rehetobelu ve Švýcarsku naplněna vínem 2005 Grand Cuvée TBA NV č.7, má průměr 68 cm a váží 630 kg. Korek má průměr 18 cm

Nejrychlejší jízda na kole Fred Rompelberg z Nizozemska vytvořil 3.10.1995 světový rychlostní rekord v jízdě na kole. Rekord překonal na solném jezeře v Bonneville(USA) na speciálním kole s dvojitou redukcí převodu dosáhl v zákrytu za dragsterem rychlosti neuvěřitelných 268,831 km/h. Překonal tak 10 let starý rekord Johna Howarda z USA - 245,077 km/h

Nejstarší adaptovaný člověk J.A.B. Walkerová (USA) byla adoptována 5.4.2002 F.E.Benedoctovou , když jí bylo 65 let

Nejvíce piva na jednu osobu za rok se vypije v České republice - 162 litrů. Na druhém místě jsou Irové se 136 litry.Pak jsou Němci a Rakušané. Každý obyvatel na svět vypije podle studií asi 20 litrů piva za rok

Rekord v PUB hospodách

1. Dušan Šitner    29 x    05. 12. 2009  The PUB Tábor

2. Antonín Mutl    28 x    25. 01. 2007  The PUB Plzeň I

3.Daniel Hrad      28 x    04. 12. 2009  The PUB Praha 2

4.Daniel Hrad      25 x    21. 02. 2009  The PUB Praha

Skupiny

1.Medic LFP/Strojaři FST           714 x          24. 11. 2010  The PUB Plzeň II

2.Televizáci                              685 x          23. 11. 2012  The PUB Praha 5

3.Tvrdý jádro WEBER & DEK      488 x           12. 12. 2013  The PUB Praha 1

Windows XP končí. Kdo je nenahradí, bude mít bezpečnostní problém

Microsoft ukončuje po řadě odkladů a po 13 letech plnou podporu Windows XP. Nebude tak již opravovat každou nově objevenou chybu. Pokud tedy uživatelé nepřejdou na nějakou plně podporovanou verzi operačního systému, mohou se jejich počítače stát poměrně jednoduchou obětí útočníků. Ti se totiž mohou na takové neopravené chyby zaměřovat. V konečném důsledku se tak mohou například snáze dostat k vašim přihlašovacím údajům do on-line bankovnictví.

Velká změna USB dokončena. Bude úplně jiné a poradí si s převrácením

   Po čtyřech měsících čekání byly konečně zveřejněny podrobnosti o nové verzi kabelu pro USB 3.1. A zdá se, že všechny sliby došly naplnění. Tak například nový konektor označovaný jako Type-C nebude rozlišovat vertikální orientaci a bude na obou stranách kabelu stejný.

   V praxi to znamená, že se již uživatel nebude muset trápit s tím, jaký konec kabelu patří do počítače a jaký k připojenému zařízení. Navíc odpadne i starost o orientaci konektoru, protože jej lze připojit i otočený o 180°.

   Další novinkou je kliknutí, které se ozve, když je USB zapojeno správně. To by naznačovalo, že by mohlo jít o připojení za pomoci magnetu, jako je to u některých konkurenčních rozhraní. Finální specifikace má být hotova letos v červenci. USB-IF slibuje, že konektor vydrží minimálně deset tisíc odpojení a připojení a bude připraven na rychlejší varianty USB i zvýšené požadavky na napájení. Z výše uvedeného vyplývá, že nová generace USB kabelů nebude kompatibilní s tou starší, ale samozřejmě budou připraveny i upravené kabely s konektory Standard-A či Micro-B. Ty pak budou vyhovovat nárokům USB 3.1.

Ve Francii se staví největší simulátor volného pádu na světě

  Ve Francii budou mít parašutisté a další milovníci adrenalinu největší simulátor volného pádu na světě. Zařízení napodobující podmínky seskoku s padákem se začíná stavět. Mělo by být hotové začátkem příštího roku, uvedla agentura AFP. Na výrobě zařízení se podílí i Češi. Simulátor bude podle autorů projektu vysoký 15 metrů a umístěný v ohromném sále u města Lille na severu země.

    Vzduch hnaný šesti motory bude proudit komorou o průměru 5,2 metru. Zařízení, které vytvoří vítr o síle až 280 kilometrů v hodině, bude přístupné lidem od osmi let výše. "Je to úplně stejné chování jako ve vzduchu. Manévrování je identické. Jediná věc, která se mění, je to, že nemusíme otevírat padák," vysvětlil šéf projektu nazvaného Yoofly Aurélien Cabezon, který má za sebou podle AFP více než tisíc seskoků s padákem.